niedziela, 29 listopada 2015

Dobro i zło we współczesnym świecie (1)

Cóż to jest dobro i zło? Często operujemy tymi pojęciami, nie zawsze zastanawiając się nad ich głęboką treścią. Na pewno każdemu z nas kojarzą się te słowa z etyką – ona bowiem wyznacza granice dobra i zła, wskazuje normy i zasady postępowania... Te normy zostały ustalone w oparciu o wskazania dekalogu; mają wartość trwałą, uniwersalną i ponadczasową. Stały się zaczątkiem zasad moralnych, którymi kieruje się homo sapiens. Wśród nich szczególnie ważne i niezmienne są takie wartości, jak: miłość do drugiego człowieka, szacunek, uczciwość... Obok nich bardzo ważną rolę odgrywają patriotyzm, honor, odwaga, przyjaźń, solidarność, które to wartości utożsamiamy jednoznacznie z dobrem.
Wierność zasadom moralnym niekoniecznie musi być wyłącznością chrześcijan, aczkolwiek te zasady zawierają się w dekalogu; dotyczą przecież podstawowych praw, jakimi kierujemy się w życiu: „Czcij ojca i matkę, nie zabijaj, nie kradnij”... Te prawdy moralne są odwieczne. Ich brak powoduje zachwianie równowagi w społeczeństwach. Zasady moralne wyznaczają drogę postępowania człowieka, kierują nas ku dobru, są najwyższym punktem odniesienia, wyznaczają wreszcie miarę wartości człowieka.
Zadajemy sobie pytanie, jak naprawdę wygląda system wartości wśród ludzi. Czy potrafimy i – przede wszystkim – czy chcemy odróżnić dobro od zła?

Dobro i zło istniały zawsze obok siebie od początków dziejów ludzkości... Kain zabija Abla; zazdrośni o miłość ojcowską bracia sprzedają swego najmłodszego brata, Józefa; Judasz za trzydzieści srebrników wydaje Jezusa... Ale znamy też najpiękniejsze przykłady dobra: Samarytanin pomaga pobitemu człowiekowi, który to czyn urósł do symbolicznego; Chrystus umiera śmiercią męczeńską na krzyżu, by odkupić świat – czyni to z miłości do człowieka... 
Wpis: 29 listopada g. 9:45