niedziela, 23 stycznia 2022

Fascynacja JEZUSEM

 

Nagłówek wpisu w zasadzie mówi sam za siebie, ale dlaczego właśnie dzisiaj?! Przyczyn jest kilka, a wśród nich najważniejsza: moja fascynacja Panem Jezusem  wciąż trwa! Jego wielkością, a nade wszystko – miłością! Nieogarnioną ludzkim umysłem, bezinteresowną, absolutną, nieustanną! Długo mogłabym jeszcze wyliczać walory tej miłości! Doświadczamy jej wszyscy, tylko może nie zawsze chcemy ją zauważyć i docenić! Pan Jezus jest Miłością – stąd moja (i nie tylko moja) Nim fascynacja!!!

Piszę o tym dzisiaj, jako że  obecną niedzielę Kościół obchodzi jako Dzień Biblijny. Pretekstem do wyrażenia poniższych myśli jest niezwykle mądre i ciekawe kazanie, które mieliśmy możność usłyszenia na Mszy świętej. Kapłan z wielką mocą podkreślił ważność Słowa Bożego i odniesienie go do naszego życia.

Dla chrześcijan Biblia jest głównym źródłem Bożego Objawienia. Przez wieki kształtuje nie tylko naszą wiarę, ale cywilizację i kulturę. Jest miejscem spotkania człowieka z objawiającym się Bogiem.

Kapłan odwołał się do niedawno wydanej książki pt. „Fascynacja Jezusem”. Kierując się jej treścią, pokazał, jak przez wieki był i jest postrzegany nasz Pan Jezus Chrystus. Najogólniej mówiąc – bardzo różnie, często zależnie od potrzeb i prądów epoki. Dla nas – podkreślił ksiądz z mocą - podczas Najświętszej Eucharystii – jest „chlebem żywota", zarówno  jako Słowo Boże, jak i Ciało Chrystusowe.

Idąc za sugestią kapłana, pragnę zachęcić do nabycia tej wspaniałej książki. Odnalazłam ją w internecie, ma doskonałe recenzje; kilka umieszczam poniżej. A wszystkim bez wyjątku życzę fascynacji Chrystusem i nieustannego odkrywania Jego wielkiej miłości!

„Polskie rekomendacje książki:

„Jezus - słyszymy to imię od dzieciństwa. W domu, na katechezie, w kościele. Ale czy tak naprawdę wiemy kim był i jest nasz Bóg? Książka „Fascynacja Jezusem” może prowadzić tylko do jednego… Do rzeczywistej fascynacji Synem Bożym!

W przystępny sposób mierzy się z wszelkimi wątpliwościami, podpiera badaniami naukowymi i co najważniejsze prowadzi do realnego poznania Jezusa. Moim marzeniem jest, aby tę książkę przeczytał każdy katolik. Po lekturze nie będziemy już zaprzątać sobie głowy pytaniami: czy Jezus żył rzeczywiście? Pozostanie nam pytanie: w jaki sposób być jeszcze bliżej Jezusa? Ta książka sama w sobie jest do tego idealną drogą”.

(Damian Krawczykowski – dziennikarz, autor, redaktor, publicysta)

„Polecam serdecznie książkę "Fascynacja Jezusem". Świetne kompendium wiedzy o Jezusie napisane w sposób przystępny, jednocześnie merytoryczny i naukowy. Książka inspiruje, poszerza horyzonty i pobudza wiarę. Niezbędnik w bibliotece każdego katechety. Bez wątpienia ułatwi prowadzenie zajęć lekcyjnych na trudne tematy, np. Skąd wiemy czy Jezus istniał naprawdę? Jaką mamy pewność, że dokonywał cudów, zmartwychwstał i żyje w swoim Kościele? Dlaczego fascynował i nadal fascynuje tak wielu ludzi na całym świecie?”

(Jerzy Jabłoński - teolog, pedagog, autor)

„To zadziwiające. Jezus nie napisał żadnej książki. Żył w odległym zakątku imperium rzymskiego, z dala od ważnych ośrodków antycznej kultury. Nigdy też nie oddalił się zanadto od swoich rodzinnych stron, z wyjątkiem pierwszych lat dzieciństwa spędzonych w Egipcie, dokąd jego rodzice musieli uchodzić przed prześladowaniami ze strony Heroda. Nigdy na własne oczy nie zobaczył Rzymu, Aten, Efezu ani Antiochii.

Jak zatem wytłumaczyć tak przemożny wpływ Jezusa?”.

(fragment I rozdziału)

Pomimo postępującej w naszym kręgu kulturowym laicyzacji, trudno dziś pozostać obojętnym wobec Jezusa z Nazaretu, który żył dwa tysiące lat temu, położył fundamenty naszej cywilizacji, a od Jego narodzin liczymy lata nowej ery. Jedni z Nim walczą, inni widzą w Nim Syna Bożego. Spór o Jezusa często przybiera formę sporu o Kościół i jego miejsce we współczesnym świecie. Wobec wielu uprzedzeń i emocji towarzyszących tym kontrowersjom, trzeba przede wszystkim ustalić, czy był i kim był Jezus? Od odpowiedzi na te wątpliwości zależy rozumienie Kościoła i jego misji. Książka Rolanda Wernera i Guido Baltesa w bardzo przystępny i jedocześnie źródłowo udokumentowany sposób, odpowiada na te pytania i inspiruje do refleksji.

(ks. dr Adam Adamski COr, wykładowca na Wydziale Teologicznym UAM oraz przełożony klerykatu Oratorium Kongregacji św. Filipa Neri. Autor i cenzor.”) 

(źródło: swiatksiazki.pl)

 

Wpis: 23 stycznia godz. 11:10