sobota, 5 marca 2016

Msza św. najdoskonalszym uwielbieniem Boga

Uwieńczeniem naszych rozważań o uwielbieniu Boga na spotkaniu Duchowych Dzieci św. Ojca Pio były słowa Ks. Proboszcza. To bardzo ważne słowa, dotyczą bowiem uwielbienia Boga w czasie Mszy św. Oto, co w największym skrócie udało mi się zanotować…
Najdoskonalszym i zarazem najwznioślejszym aktem uwielbienia Boga jest Msza święta, bo to Chrystus poprzez ofiarę ze Swojego życia na krzyżu oddaje największą cześć i chwałę Bogu Ojcu.

W czasie Eucharystii można wyróżnić trzy momenty, gdy  w szczególny sposób wielbimy Boga.

Gloria – „Chwała Bogu na wysokościach”. Śpiewając ten hymn Bogu, pragniemy Go wielbić, wysławiać i składać dziękczynienie. Wielbimy Go z miłości i bezinteresownie, z potrzeby serca, mówiąc: „Albowiem tylko Tyś jest święty, tylko Tyś jest Panem, tylko Tyś Najwyższy.”

 W czasie prefacji kapłan wypowiada słowa: „Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, aby Ciebie, Boże, chwaliły niebo i ziemia. Chociaż nie potrzebujesz naszego uwielbienia, pobudzasz nas jednak Swoją łaską, abyśmy Tobie składali dziękczynienie. Nasze hymny pochwalne niczego Tobie nie dodają, ale się przyczyniają do naszego zbawienia przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.” Dlatego zjednoczeni z chórami Aniołów, wysławiamy Ciebie, z radością wołając: Święty, Święty, Święty!”

W każdym z tych wezwań Bóg jawi się jako „Pan zastępów”, to znaczy Ten, który włada wszystkimi Aniołami, których „pełne są niebiosa i ziemia”. Oni to głoszą chwałę Boga – Jego wielkość i moc. Uwieńczeniem śpiewu uwielbienia jest radosne „Hosanna” na cześć świętości Boga, wyrażające radość i hołd, głęboką cześć i miłość. Niech Ci będzie wieczna chwała! Poprzez śpiew łączymy się w tym uwielbieniu z Aniołami i Świętymi – z całym niebem.

Momentem kulminacyjnym uwielbienia Boga w modlitwie eucharystycznej jest Wielkie Ofiarowanie. W mszale jest taka informacja: „Kapłan bierze patenę z Hostią oraz kielich i – podnosząc je mówi: „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, Tobie, Boże, Ojcze wszechmogący, w jedności Ducha Świętego, wszelka cześć i chwała, przez wszystkie wieki wieków. Lud odpowiada: Amen”

Kapłan, ukazując święte Postacie Chleba i Wina, unaocznia nam: Oto On, Pan Jezus Chrystus, Syn Boży, umęczony za nas i składający ofiarę Bogu Ojcu. To ukazanie jest wyniesieniem i zarazem wysławieniem wielkości  Chrystusa Pana. 

Bardzo ważne są słowa wypowiadane w tym momencie przez kapłana: „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie”. Oznaczają one dokonywanie się chwały Boga we Wcielonym Synu Bożym. Chrystus jest przyczyną chwały w nas, jest jedyną Drogą i jedyną Bramą, przez którą możemy przejść. „Z” oznacza naszą łączność z Chrystusem, dzięki któremu i z którym łączymy się w uwielbieniu Boga. „W” oznacza, że Chrystus jest Życiem.

To najwspanialszy akt uwielbienia Boga, dokonujący się w Chrystusie! Wyrazem pełnej akceptacji uwielbienia jest uroczysta odpowiedź ludu: Amen.

Wpis: 5 marca g.16:40