piątek, 12 września 2014

Odpuszczenie win i przebaczenie braciom

W trakcie przygotowania się do przyjęcia Komunii świętej należy rozważyć słowa: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.”
Przebaczenie i pojednanie – pisał św. Jan Paweł II - to wielki dar!
Gdy otrzymujemy od Boga Ojca przebaczenie, lepiej usposabiamy się do przebaczenia, darowania win tym, którzy świadomie lub nieświadomie nas obrazili. „Staraj się zawsze, od pierwszej chwili przebaczać tym, którzy cię obrażają, bo choćby wielka była obraza i krzywda od nich doznana, Bóg ci przebaczył znacznie więcej.” (Św. Josemaria Escriva)
Umiejętność przebaczania, darowania urazy i nieprzechowywanie w sercu żalu do tych, którzy wyrządzili nam zło, jest koniecznym warunkiem do tego, aby i Pan Jezus nam przebaczył, byśmy byli w stanie godnie Go przyjąć.
Przebaczenie każdej urazy bez zwłoki jest kluczem otwierającym bramę do kolejnej prośby, którą kierujemy do Boga, gdy odmawiamy modlitwę Ojcze nasz.: „Nie wódź nas na pokuszenie.” Prośba niezwykle ważna dla nas, którzy jesteśmy jeszcze pielgrzymami do wiecznego domu Ojca, obarczonymi ryzykiem niedotarcia do celu. „W świecie samo życie jest próbą, mówi bowiem Pan: Pokusą jest życie człowieka. Prośmy zatem, by nie pozostawiał nas Bóg naszemu własnemu uznaniu, ale żeby w każdej chwili prowadził nas z ojcowską miłością i podtrzymywał nas na drodze życia, kierując nami z nieba.” (św. Piotr Chryzolog)
W przypadku naszych błędów, choć dostrzegamy własna nędzę, nie ma lepszej rady ni łatwiejszej drogi – jeśli naprawdę ktoś pragnie dążyć do przebaczenia i poprawy – niż dziecięctwo Boże.” (Św. Josemaria Escriva) Zawsze, w każdym przypadku, powinniśmy z dziecięcym zaufaniem wołać: „Zbaw nas ode złego!” lub też: Zbaw nas ode złego, „szatana próbującego udaremnić zamysł Boga i dzieło zbawienia, którego On dokonał w Chrystusie.” (Św. Jan Paweł II)
(Z książki Javiera Echevarria Żyć Mszą świętą)