niedziela, 7 września 2014

Doksologia

Bezpośrednio po konsekracji, zgodnie z przykazaniem Chrystusa, następuje wspomnienie, obejmujące wszystko to, co Pan dla nas uczynił, zwłaszcza jego śmierć, zmartwychwstanie i wstąpienie do nieba, a Kościół przedstawia Ojcu ofiarę Syna. Szereg modlitw wstawienniczych w różnych momentach, zależnie od modlitwy eucharystycznej, ukazuje komunię Kościoła na ziemi z Kościołem w niebie i obejmuje intencje wszystkich wiernych, żywych i zmarłych, a szczególnie papieża i biskupów całego świata. Zakończenie stanowi doksologia, czyli modlitwa uwielbienia Trójcy Przenajświętszej. Kapłan, biorąc w swoje dłonie Ciało i Krew pańską i wznosząc je w górę, na oczach wiernych odmawia wielka doksologię końcową: Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, Tobie Boże Ojcze Wszechmogący, w jedności Ducha Świętego, wszelka cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen. Na jej zakończenie lud odpowiada jednym głosem: Amen.
Wszystkie te modlitwy Ordo Missae powinny często ożywiać naszą modlitwę osobistą. W ten sposób „bardzo możliwe, że Pan pozwoli każdemu z nas odkryć, w czym mamy się poprawić, jakie wady mamy wykorzenić, na czym powinno polegać braterskie obcowanie z innymi ludźmi.” (Św. Josemaria Escriva) Warto więc je rozważać. (…) „Nie odkryję niczego nowego, jeśli powiem, że niektórzy chrześcijanie mają bardzo ubogie wyobrażenie o Mszy Świętej. Dla niektórych jest to obrzęd czysto zewnętrzny, o ile nie społeczny konwenans. A to dlatego, że nasze nędzne serca są zdolne do przeżywania w sposób rutynowy największego daru Boga dla ludzi. We Mszy Świętej w sposób szczególny działa Trójca Przenajświętsza. Żeby odpowiedzieć na tyle miłości, niezbędne jest całkowite oddanie duszy i ciała: słuchamy Boga, mówimy do Niego… A kiedy słowa nie wystarczają, śpiewamy, zachęcając nasz język: Pange, lingua! (Sław, języku!) – aby wobec całej ludzkości głosił wielkość Pana.” (Św. Josemaria Escriva)
Wszystkie fragmenty dotyczące Mszy św. pochodzą z książki ks. biskupa Javiera Echevarria Żyć Mszą świętą. Nie odważyłabym się pisać o tym największym darze Boga od siebie! Autorytet kapłana jest tutaj najważniejszy! Kiedyś pisałam już o Mszy św., kładąc akcent właśnie na doksologię, ale było to oparte na nauce naszego ks. Proboszcza, który jest opiekunem modlitewnej Grupy św. Ojca Pio w naszej parafii.