niedziela, 17 sierpnia 2014

Nasz udział we Mszy świętej

Z prawdziwie chrześcijańskiego punktu widzenia uczestnictwo wiernych we Mszy świętej nie może ograniczać się do gestów i działań wyłącznie zewnętrznych. Najważniejsza jest postawa wewnętrzna, rodząca się z wiary i miłosnego rozważania, mająca swój szczyt w Misterium Eucharystycznym.
Słuchajmy tekstów obrzędów ze szczerą pobożnością i uwagą. Unikajmy pośpiechu i niecierpliwości, skupiajmy się na słowach i gestach. Starajmy się następnie przenieść treść tych słów i symbolikę czynności liturgicznych w życie codzienne. Liturgia daje nam ogromną możliwość wzrostu duchowego za każdym razem, gdy uczestniczymy we Mszy świętej.
Jeśli chcemy, aby nabożeństwo, w którym uczestniczymy, trwało przez dalszą część naszego dnia, musimy „przeżyć” wszystkie momenty Mszy świętej, każdy po kolei, tak, aby Krzyż Chrystusowy i jego odkupieńcza ofiara stanowiły osnowę naszego dnia i ożywiały go. W końcu, nie zmieniając w niczym naszego planu dnia, naszej pracy, naszego życia rodzinnego, odpowiedzią na Boże miłosierdzie powinna być stała pamięć o Mistrzu, który oddał swe życie na Golgocie za każdego człowieka. To Jego ofiara uobecnia się sakramentalnie w każdej celebracji eucharystycznej. Jest to uświadomienie sobie jedności z Chrystusem, co dotyczy całego naszego istnienia. (Z książki Żyć Mszą Świętą)