Właśnie zbliża się kolejna rocznica śmierci św. Ojca Pio - 23 września oraz rocznica powstania grupy jego imienia w naszej parafii… Grupa Modlitwy św. Ojca Pio w Przeźmierowie powstała 27 września 2003 roku. Nazwę stowarzyszenia zasugerował sam wielki Święty. Takich grup w całym świecie, a głównie w Europie, jest wiele; jest to formalny ruch, zarejestrowany w Rzymie. Najczęściej jednak nazywamy się duchowymi dziećmi św. Ojca Pio, bo takimi się czujemy…
Kilka słów o przeźmierowskim zgromadzeniu… Powstało osiem lat temu z inicjatywy ks. Andrzeja Herkta oraz Basi i Rysia Ludwiczaków, którzy również ufundowali relikwie św. Ojca Pio. Na uroczystą inaugurację do Przeźmierowa przyjechał o. Bogusław Piechuta OFMCap – ogólnopolski moderator Grup Modlitwy Ojca Pio. Aktywacja Grupy Modlitwy O. Pio miała bardzo podniosły charakter: nasz kościół parafialny - wtedy jeszcze w surowym stanie – zgromadził setki ludzi… Okazało się, że Święty ma wielu czcicieli…
Od tamtego czasu raz w miesiącu (z pominięciem okresu wakacyjnego) spotykamy się w parafialnej salce… Ciągle poszukujemy nowych form, które pomogłyby w kształtowaniu duchowości w naszej wspólnocie. Bo przede wszystkim chodzi o to, abyśmy nie tylko prosili o wstawiennictwo, ale również kształtowali swój wewnętrzny wizerunek na podobieństwo wielkiego Patrona w podążaniu ku Bogu i niebieskiej ojczyźnie.
Każde spotkanie jest poprzedzone Mszą św. w intencji duchowych dzieci oraz ich opiekuna… Opiekunem zawsze jest kapłan; od ponad dwóch lat – ks. proboszcz Tomasz Szukalski. Po Mszy św. zawsze zostaje odprawione nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu… Za wstawiennictwem św. Ojca Pio parafianie zanoszą najróżniejsze prośby, najczęściej jest to wołanie o uzdrowienie fizyczne lub duchowe…
Po nabożeństwie spotykamy się w salce. Każde spotkanie rozpoczynamy pieśnią do Ducha Świętego, ks. proboszcz zapala świecę – symbol światła Chrystusa. O czym rozmawiamy? – zapewne zapytacie. Tematów nam nie braknie na polu kształtowania swej duchowości . Mamy jasną świadomość swoich duchowych braków, ale zawsze liczymy na pomoc naszego Opiekuna w niebie, jako że zapewniał bardzo często swoje duchowe dzieci: Kocham moje duchowe dzieci, tak jak własną duszę, a nawet bardziej.
Dla zainteresowanych podam kilka przykładowych tematów… Milczenie jako cnota…Milczenie a obmowa… Milczenie Boga…Milczenie w obliczu własnego krzyża… Pokora i jej aspekty… Obmowa, grzechy języka… Dziecięctwo Boże… Modlitwa i jej rodzaje… Ufność… Nasze grzechy – jak z nimi walczyć… Krzyż w życiu człowieka… Pełnienie woli Bożej… W ostatnich miesiącach rozważamy wielkość i znaczenie Mszy świętej…
Oczywiście wielka jest tutaj rola kapłana, który jest naszym duchowym przewodnikiem. Praktyka duchowego kierownictwa jest ogromnie dla nas ważna i pomocna – kapłan jest dla nas autorytetem - zawsze uzupełnia naszą wiedzę – w mądry i rzeczowy sposób, służy radą i pomocą i - co najistotniejsze pomaga wzrastać ku Bogu. A my? My dzielimy się swymi doświadczeniami w tym niełatwym budowaniu życia wewnętrznego… Są to piękne spotkania!
Zapomniałabym dodać, że wspólnie ogarniamy się codzienną modlitwą różańcową.
Św. Ojciec Pio na stałe już zadomowił się w naszej parafii. Spogląda na nas z pięknego witraża w lewej nawie kościoła… Ale… nie tylko spogląda, On nam pomaga!!!