piątek, 15 marca 2019

Warto o tym pamiętać!


„Życzliwość i miłość to podstawa zrozumienia człowieka, ponieważ ludzie patrzą na to, co jest w środku. Dla większości osób liczy się dusza, a nie wygląd. Jeżeli ktoś jest życzliwy dla innych, to tacy sami będą dla niego. Jeżeli chodzi o miłość do osoby, która odwzajemnia uczucia i jest życzliwa to znaczy, że rozumie Cię. Kiedy jesteś życzliwy(-a) i kochasz wszystkich lub wszystko, wszyscy powinni Cię zrozumieć.
Kim jest człowiek życzliwy? Słownikowa definicja mówi, że jest to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna. Z czego składa się życzliwość? Wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie. Czy to wiele? Wcale. A mimo wszystko na co dzień zapominamy o takich gestach. Być może mało wyraźnych, ale z pewnością wiele znaczących. Goniąc za dobrami materialnymi zamykamy się (i to bardzo szczelnie) w swojej skorupie. Przemykamy obok siebie na ulicy, uczelni, w biurze, tramwaju itd. Czasem spoglądając ukradkiem, rzadziej zdobywając się na jakikolwiek przyjazny gest. A przecież żeby zasłużyć na życzliwość innych, samemu trzeba się na nią zdobyć. Każdy stara się to zrobić. Co prawda z różnym skutkiem, ale liczą się chęci. Jeśli wymagamy, by inni traktowali nas z szacunkiem, sami też tak róbmy.
Kultura dnia codziennego wymaga uprzejmości względem innych. Czy tak ciężko się uśmiechnąć? Raczej nie. A to najlepszy środek do „przełamania lodów”, do stworzenia miłej atmosfery. Właściwie życzliwość to mało kosztowna inwestycja , ale zyski jakie niesie, mogą być naprawdę ogromne. To niezbędny element w budowaniu relacji międzyludzkich. Byleby tylko nie okazała się ona grą pozorów.
Tak naprawdę - każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii. Uprzejmość jest zawsze na miejscu. Pamiętajmy, że „życzliwe spojrzenie i uśmiech więcej nieraz znaczą, niż udany dialog”. Stefan Garczyński

Wpis: 15 marca godz. 10:50