sobota, 16 lipca 2016

Znak Krzyża świętego

Czynimy go codziennie w różnych okolicznościach, najczęściej rozpoczynając modlitwę. To tak niewiele, a jednocześnie – bardzo wiele! Czy jednak zastanawiamy się nad znaczeniem tego pozornie niewielkiego gestu? Znak krzyża to znak przynależności do Boga, wypowiadamy go w Jego imię.  
Towarzyszy nam od urodzenia, kiedy to matka kreśli maleńki znak na czole ledwo urodzonego dziecka. Później błogosławi go w różnych okolicznościach, choćby przed wyjściem do szkoły, błogosławi w duchu każdy jego krok, prosząc Boga o szczęśliwy dzień, miesiąc, kolejne lata…
Staropolskim obyczajem znak krzyża robimy na świeżym chlebie przed posiłkiem.
Znakiem krzyża błogosławi nas kapłan w każdej Mszy świętej. W różnych okolicznościach towarzyszy nam znak Krzyża świętego… Zachował się stary zwyczaj żegnania się przed posiłkiem, przed podróżą – nie tylko samolotem, ale jakimkolwiek środkiem lokomocji.
Żegnając się, oddajemy się w opiekę Najwyższemu, wierząc, że nas ochroni przed złem, szczęśliwie poprowadzi do celu, że – choć niewidzialny – jest za nami i przy nas.
„Znak Krzyża świętego jest znakiem Bożej miłości do człowieka, powinien być także symbolem naszej miłości do Boga.” – mówi Carver Alan Ames. „Wykonując znak krzyża, zobaczmy wiszącego na nim Jezusa. Zobaczmy, jak bardzo nas kochał, skoro zszedł na ziemię, był torturowany, wyśmiewany i jak został uśmiercony za nasze grzechy. (…) Znak krzyża – to piękna modlitwa duchowa, jeśli będziemy ją odmawiać w miłości i prosić Ducha Świętego, żeby nam pokazał krzyż i Jezusa na nim.”
Wpis: 16 lipca g. 15:55