czwartek, 7 lutego 2019

Imperatyw moralny w przesłaniu Pana Cogito Zbigniewa Herberta


O Panu Cogito pisałam już w tym miejscu… Ale wracam do niego, ponieważ wydaje mi się on szczególnie ważny w każdym czasie, również obecnie, a może nawet tym bardziej obecnie! To takie porte parole poety Zbigniewa Herberta.
Pan Cogito jest tylko pretekstem do przekazania najważniejszych prawd o życiu. Jest upersonifikowaniem myśli Kartezjusza Cogito, ergo sum.
Na podstawie obserwacji dokonanych w czasie  wędrówki życia dokonuje on pewnego rodzaju résumé, którego wynikiem jest przesłanie, skierowane do drugiego człowieka, zwłaszcza młodego. Mając świadomość odwiecznego istnienia, ale i ustawicznego zagrożenia wartości absolutnych - dobra, piękna, prawdy - wskazuje, jak te wartości zachować.
Gdy myśli się o godnym istnieniu, dopiero wówczas dokonany przez nas wybór staje się prosty, a żadna cena – zbyt wysoka. Tak pojmuje swoje człowiecze „bycie na ziemi”  Pan Cogito – człowiek niezłomnie trwający w postawie wyprostowanej, choć nie dana mu będzie pewność doraźnego zwycięstwa.
Przesłanie Pana Cogito – to rodzaj świeckiego dekalogu, który ma pomóc człowiekowi w godnym przeżyciu swoich dni - to wezwanie do uczciwego życia. Wypowiedziane wskazania mają ogromną moc. Pan Cogito nie widzi jakiejkolwiek alternatywy dla postępowania człowieka – nakazuje, jak żyć, jak postępować. Podkreśla to  rozkazami:  idź - bądź odważny, niech odwaga ciebie nie opuszcza,  strzeż się, oglądaj, powtarzaj, czuwaj, wstań, idź - bądź wierny. To wezwania do czynu:
*Nie wolno być pasywnym wobec życia.     
*Nie można być obojętnym na dostrzegane zło: przemoc, obłudę, fałsz, podłość...
* Człowiek powinien być odważny – zarówno w głoszeniu swych poglądów, jak i w czynach.
*Powinien jednoznacznie się określić: nazywać po imieniu wszelkie przejawy zła, przyjąć wobec niego jednoznaczną postawę potępienia i dezaprobaty, umieć potępić zło, akceptować dobro.
*Należy kierować się odwagą również w przyznaniu się do własnych błędów.
*Człowieka powinna cechować wrażliwość na krzywdę poniżanych i bitych, a jednocześnie – pogarda dla ludzi podłych i złych.
*Należy kochać dobro i piękno, odrzucić nędzę moralną. Człowiek powinien być wrażliwy na niesprawiedliwość.
*Każdy homo sapiens ma obowiązek pozostawienia jakiegoś śladu po sobie.
*Człowieka powinna cechować pokora, polegająca między innymi na dostrzeganiu swoich błędów i krytycznym spojrzeniu na swoje postępowanie, a także na umiejętności korzystania z minionych doświadczeń.
*Bądź wierny i idź! Znaczy to: Bądź wierny sobie, nie pozwól się stłamsić, miej odwagę wyznawać piękne zasady i świadczyć o nich swym życiem!
Postawa wyprostowana wymaga wielkiej odwagi,  jest zatem trudna! Ale mimo to warto ją przyjąć, by mieć poczucie godnego życia! To jest istotą CZŁOWIECZEŃSTWA!

Wpis: 7 lutego godz. 9: 30