czwartek, 20 września 2012

W kontekście rozważań o dobru i złu...

     Zbigniew Herbert stworzył w swej poezji postać Pana Cogito, postać wartą przypomnienia… Bohater o tym przedziwnym nazwisku, jest upersonifikowaniem myśli Kartezjusza Cogito, ergo sum. (Myślę, więc jestem) Pan Cogito przemierza świat, odkrywa i rozważa podstawowe problemy moralne. Mając świadomość ciągłego zagrożenia najważniejszych wartości - dobra, prawdy i piękna - wskazuje, jak te wartości zachować.


Przesłanie Pana Cogito – to rodzaj świeckiego dekalogu, który ma pomóc człowiekowi w godnym i uczciwym przejściu przez życie. W myśl jego wskazań człowiek powinien przyjąć wobec świata postawę wyprostowaną, która wymaga konkretnych zachowań… Przede wszystkim nie może pozostać obojętny na dostrzegane zło w jakiejkolwiek postaci - czy to jest przemoc, obłuda czy podłość… Powinna go cechować odwaga – zarówno w głoszeniu swych poglądów, jak i w czynach… Ma jednoznacznie określić się wobec dobra i zła… Powinien być wrażliwy na krzywdę poniżanych, a jednocześnie – umieć okazać dezaprobatę dla ludzi podłych i złych. Człowiek powinien również umieć odważnie i z pokorą przyznać się do własnych błędów.
Każdy homo sapiens powinien kochać dobro i piękno, odrzucić nędzę moralną; ma też obowiązek pozostawienia jakiegoś śladu po sobie…
Postawa wyprostowana wymaga zatem wielkiej odwagi, więc jest trudna! Ale mimo to warto ją przyjąć, by mieć poczucie godnego życia! To właśnie taka postawa zawiera w sobie wszystkie wartości człowieczeństwa i to człowieczeństwo gwarantuje!  
Postawa wyprostowana nie pozwoli na złamanie zasad, na ugięcie się dobra pod siłą zła - pomimo presji innych ludzi, mimo różnorakich trudności, nacisków, przymusów... Żyć w postawie wyprostowanej, to znaczy również: nie zmieniać poglądów dla łatwiejszego życia, dla wygód, dla pieniędzy, także – ze strachu przed silniejszym, ważnym i znaczącym!
Przesłanie wiersza jest bardzo stanowcze: Bądź wierny i idź!, co znaczy: bądź wierny sobie, nie pozwól się stłamsić, miej odwagę wyznawać piękne zasady i świadczyć o nich swym życiem!