sobota, 9 lipca 2022

 

Lipiec jest miesiącem poświęconym szczególnej czci Krwi Chrystusa. Pierwsze wzmianki o czci Najdroższej Krwi znajdują się w we wczesnochrześcijańskich hymnach i dziełach Ojców Kościoła. „Ożywiony kult Najdroższej Krwi Chrystusa przypada na wiek XIX. To wówczas do liturgii Kościoła wprowadzono święto Przenajdroższej Krwi Chrystusa, które obchodzone jest 1 lipca, zachęcano, by szczególnie w lipcu odmawiać indywidualnie i wspólnotowo litanię do Najdroższej Krwi, powstało także Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Przenajdroższej.

Święty Jan Paweł II w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 1 lipca 2001 r. przypomniał, że „zaczyna się lipiec, miesiąc, który zgodnie z ludową tradycją poświęcony jest kontemplacji Najświętszej Krwi Chrystusa, niezgłębionej tajemnicy miłości i miłosierdzia. Krew Chrystusa jest ceną, którą Bóg zapłacił, aby wyzwolić ludzkość z niewoli grzechu i śmierci. Jest niezbitym dowodem miłości Niebieskiego Ojca do każdego człowieka, bez żadnego wyjątku. To Krew, której jedna kropla może wybawić cały świat od wszelkiej winy”. Ojciec Święty mówił także: „Ludzkość, tak często raniona przez nienawiść i przemoc, odczuwa obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebę skuteczności działania Krwi Zbawiciela. W niej zawiera się wielka moc miłości Chrystusa, nadzieja, a także droga pojednania”.

Św. Siostrze Faustynie Pan Jezus objawił dwa strumienie, wypływające z Jego Serca przebitego na krzyżu: czerwony i biały – obrazujące Krew i Wodę. Podał też wezwanie: „O Krwi i Wodo, któraś wypłynęła z Najświętszego Serca Jezusowego jako zdrój Miłosierdzia dla nas – ufamy Tobie!”. (Źródło: torun-michalici.pl)