wtorek, 16 kwietnia 2019

Przebaczenie - warunkiem dobrej spowiedzi


Dzisiaj, we wtorek 16 kwietnia, w naszej parafii jest całodzienna spowiedź przedświąteczna. Ta informacja nie może pozostać tylko w sferze komunikatu, ale jest dla nas ważnym przesłaniem i mobilizacją do oczyszczenia się z grzechów, wszystkich naleciałości, z brudu, który przylepił się do duszy i przysłania nam PANA JEZUSA.
Jest pięć warunków dobrej spowiedzi: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź i zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu. Znamy te warunki jeszcze z lekcji religii, ale… czy zawsze je wypełniamy? Postawmy sobie to pytanie w ciszy serca. Stawiam je przede wszystkim sama sobie!
Chciałabym się zatrzymać przy bardzo ważnej sprawie, która jest konieczna dla uzyskania rozgrzeszenia. Jest to przebaczenie! Pisałam już o tym co najmniej kilka razy, ale należy wracać do tego koniecznie, życie bowiem stawia nas niekiedy w trudnych, nieprzewidzianych sytuacjach, z którymi zupełnie nie potrafimy sobie poradzić, a ludzi – sprawców naszej krzywdy, przykrości, może i rozpaczy – winimy tak dalece, że nie potrafimy zdobyć się na gest wyciagnięcia ręki z przebaczeniem. Bo przebaczenie nie jest łatwe! Krzywda ma nieraz wymiar tak wielki, że bardzo trudno przebaczyć. To prawda! Mi też nie przychodzi to łatwo! I co wtedy zrobić? Myślę, że odpowiedź jest tylko jedna: POPATRZEĆ NA KRZYŻ! NA PANA JEZUSA,  który z jego wysokości spogląda na Ciebie i na mnie, na każdego z nas! Umiera niesłusznie osądzony, niesłusznie skazany, niesłusznie powieszony, jak najgorszy złoczyńca! A przecież był samą MIŁOŚCIĄ! Samą DOBROCIĄ! Samą MĄDROŚCIĄ!
Znak Krzyża wystarczy! Jest tak wymowny i zarazem tak przejmujący, że nie trzeba słów.
Spowiedź – to wielka szansa – nie tylko na odpuszczenie grzechów, ale i na uzdrowienie relacji z drugim człowiekiem – właśnie poprzez przebaczenie!
 „Przebaczenie zniewag staje się najbardziej ewidentnym wyrazem miłości miłosiernej, a dla nas, chrześcijan, jest nakazem, którego nie możemy pominąć” – naucza papież Franciszek.  „Spowiedź to nie tylko uzdrowienie naszych serc, ale to także szkoła postępowania w wierze, nadziei i miłości. Od Boga gotowego „przebaczać wszystko i zawsze” uczymy się bowiem „ćwiczyć w przebaczaniu” (papież Franciszek).
Wpis: 16 kwietnia godz. 9:01