sobota, 2 listopada 2024

W Dzień Zaduszny…

 

Kiedyś napisałam wiersz o cmentarzach; dzisiaj przypomnę fragment, którego słowa są ciągle aktualne:

zwiędną kwiaty

zgasną znicze ogniki miłości

pozostanie modlitwa

i pamięć w sercu…

 

Tak, to prawda, znicze pogasną, ale pozostaje nasza pamięć, pozostaje modlitwa – tak bardzo nieustannie potrzebna!

Dzisiaj Dzień Zaduszny – dzień szczególny. Przywołujemy w pamięci tych wszystkich, którzy czekają na otwarcie podwojów nieba. Pomóżmy im tam wejść, oni czekają na naszą pomoc - przez ofiarowaną Mszę św., modlitwę, cierpienie i apostołowanie.

Żyją (lub żyły) na świecie osoby, które miały szczególny dar odwiedzin przez dusze czyśćcowe. Wspomniałam o nich przedwczoraj. Czy takie informacje są dla nas ważne? Tak, zdecydowanie tak! Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Dzięki tym odwiedzinom my – jeszcze mieszkańcy Ziemi – mamy możliwość dowiedzieć się dokładniej o miejscu oczyszczenia, każdy bowiem przez to miejsce musi przejść. Bardzo rzadko zdarza się, że osoba zmarła idzie prosto do nieba. Ta łaska przysługuje tylko ludziom świętym.

O czyśćcu (w oparciu o naukę Kościoła) napiszę w kolejnych dniach, dzisiaj pragnę zachęcić wszystkich do skorzystania z różnych możliwości przyniesienia ulgi duszom czyśćcowym. Począwszy od 1 listopada (przez kolejne osiem dni) mamy możliwość uzyskania odpustu zupełnego dla jednej wybranej duszy. Oto warunki, które należy spełnić: Komunia święta, nawiedzenie cmentarza, modlitwa w intencji Ojca Świętego: 1x Ojcze nasz, 1x Zdrowaś Maryjo, 1x Wierzę w Boga.

Z brewiarza: „Uczciwszy triumf tych wiernych, którzy już weszli do nieba, Kościół wspomina wszystkich, którzy w czyśćcu pokutują za swoje grzechy. Aby im przyjść z pomocą, przedstawia Panu Bogu modlitwy i odpusty uzyskane przez żyjących, a przede wszystkim Ofiarę Chrystusa uobecniającą się w Mszy świętej.

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych wprowadził w roku 998 opat benedyktynów w Cluny, św. Odylon. Bardzo szybko zwyczaj ten przyjął się w całym Kościele.
W roku 1915 w czasie wojny światowej papież Benedykt XV na prośbę opata-prymasa benedyktynów pozwolił kapłanom całego Kościoła odprawiać w tym dniu trzy Msze święte. Jedną ofiarują według własnej intencji, drugą za wszystkich wiernych zmarłych, a trzecią według intencji papieża.”

 

Wpis: 2 listopada godz. 15:50