środa, 25 września 2024

Duchowa spuścizna św. Ojcu Pio

 

    Ojciec Pio zapoczątkował tworzenie „grup modlitwy”. Miał wszelkie predyspozycje do kierownictwa duchowego - odczytywał niepokoje duszy i wskazywał skuteczne środki zaradcze. Na pytanie pewnej osoby, dlaczego zbyt wolno postępuje w dążeniu do doskonałości, odpowiedział: „Jedni jadą do raju pociągiem, inni furmanką, a jeszcze są i tacy, którzy idą zwyczajnie, na piechotę. I wiedz o tym, że ci ostatni mają najwięcej zasług i w sposób szczególny czczą Boga i zasłużą na chwałę w raju.”

    Kierownictwem duchowym obejmował zarówno życie osobiste, jak i rodzinne. Podkreślał, że życie w rodzinie powinno układać się zgodnie z wymogami praw Bożych. Do swych słuchaczy adresował żarliwe kazania; ich celem było uświadomienie dwóch ważnych spraw:

1. pouczenie o podstawach życia chrześcijańskiego;

2. zachęta do dążenia do doskonałości.

Dla zrealizowania tychże celów wskazywał na ważność następujących „środków”:

1.    obranie sobie kierownika duchowego;

2.  częste przystępowanie do sakramentów świętych;

3.   codzienne rozmyślanie i czytanie duchowe.

    Rozmyślanie powinno – zdaniem Ojca Pio – dotyczyć przede wszystkim Męki Pańskiej. Człowiek powinien rozmyślać w pełnym skupieniu i w postawie klęczącej, naśladując w ten sposób Pana Jezusa, modlącego się w Getsemani. Jeżeli mimo starań medytacja przychodzi z trudem, Ojciec Pio tak pouczał swoich słuchaczy: „Nie jest ważne wzruszenie. To nie od nas zależy. Nie martw się, jeśli ono nie przychodzi. Liczy się jednak wysiłek i faktyczne rozważanie.” Nie należy się zrażać przeciwnościami w skupieniu myśli, ale wiele rozmyślać. Dla chrześcijanina „każda prawda wiary może i powinna stać się przedmiotem medytacji. (...) Kiedy rozmyślamy o życiu Jezusa, wtedy dusza napełnia się Nim, poznaje Jego sposób postępowania i uczy się właściwej postawy w osobistym życiu.”

     Czytanie duchowe – to nic innego, jak zgłębianie Pisma św. Jest bardzo pomocne w dążeniu do ewangelicznej doskonałości; służy bliższemu poznaniu Pana Jezusa. Oto słowa zachęty Ojca Pio: „Powinniśmy wykorzystać i bardziej docenić święte przykłady z Biblii, a nie z życia świeckiego. One bowiem mają większą wartość i skuteczność.” Cdn.

 

Wpis: 25 września godz. 9:20