piątek, 27 września 2024

Duchowa spuścizna św. Ojca Pio (2)

 

Ojciec Pio pragnął, aby praktykom pobożności towarzyszyło osobiste, świadome umartwienie i pokuta; zachęcał do częstej spowiedzi. Umartwienia miały stanowić zadośćuczynienie za swoje i bliźnich grzechy; miały też „wspierać Jezusa w zbawianiu ludzkich dusz”. Powinny jednak być dostosowane do możliwości fizycznych człowieka.

Ojciec Pio bardzo często podkreślał wielką rolę naszych Aniołów Stróżów. Bardzo popularne było jego powiedzenie: „Poślij mu Anioła Stróża, on ci pomoże.” Tak mówił o jego wielkiej roli: „On jest blisko nas zawsze od naszych narodzin aż do śmierci. Jest przy nas i rano, gdy wstajemy, i wspomaga nas w pracy w ciągu dnia, i czuwa nad nami w nocy. Słowem jest on zawsze przy nas.”

Jakie modlitwy zalecał Ojciec Pio w ciągu roku:

w maju – nowennę do Matki Bożej z Pompei,

w czerwcu – koronkę do Najświętszego Serca Pana Jezusa;

w kolejnych miesiącach – modlitwy do św. Anny, do Matki Bożej Wniebowziętej, czterdziestodniową modlitwę przed uroczystością św. Michała Archanioła (począwszy od wigilii Wniebowzięcia NMP), do Aniołów Stróżów.

Październik poświęcał Matce Bożej Różańcowej;

listopad – modlitwie za zmarłych;

grudzień – Matce Bożej Niepokalanej i tajemnicy Bożego Narodzenia.

W dniach 25 listopada – 6 stycznia odmawiał 40 x Zdrowaś Maryjo.

Mamy więc skąd czerpać przykład! Mamy też prawo wierzyć, że Ojciec Pio nam pomoże w dążeniu do świętości i nieustannym doskonaleniu swego wnętrza.

 

Wpis: 27 września godz. 17:45